Usg doppler
W słowniku medycyny istnieje wiele rodzajów badania USG. Najczęściej jest ono kojarzone w związku z ciążą, ponieważ takie najczęściej widzi się w filmach czy serialach. Specjalistyczne badanie USG skupione na żyłach i tętnicach to usg doppler, którego nazwa brzmi tajemniczo, ale co nic innego jak ocena ich pracy. Służy ono sprawdzeniu kondycji stanu żył i tętnic, których praca może zostać zatrzymana przez powstające żylaki lub inne schorzenia układu krwionośnego.
Co można zdiagnozować?
Dzięki badaniu usg doppler można zdiagnozować wiele chorób i schorzeń układu krowionośnego kończyn dolnych, górnych, ale także narządów wewnętrznych. Do najpopularniejszych diagnoz zaliczają się tętniaki, zakrzepy czy wady zastawek serca. Nie można zapomnieć o wykryciu niewydolności żył oraz chorobie tętnic. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Wykorzystuje fale dźwiękowe, które docierają do badanej części ciała. Odbijają się one od płynących krwinek czerwonych i pokazują dokładny wynik i stan pacjenta. Dzięki usg doppler można wykryć wczesne stadium choroby.
Przygotowanie do badania
Badanie usg doppler jak każde inne wymaga odpowiedniego przygotowania przed jak i po. Należy stosować dietę lekkostrawną, która wyklucza produkty ciężkostrawne, ciemne pieczywo oraz jarzyny. Ponadto należy zlikwidować wszelkie pęcherzyki powietrza za pomocą lekarstw na wzdęcia. 6 godzin przed usg doppler nie można jeść, pić i palić tytoniu. Wyjątek stanowi woda niegazowana, która nie wpływa na wynik badania. Nie zaleca się także żucia gumy.