Aromaterapia – w jaki sposób wyselekcjonować olejek eteryczny

Zapachy mają wpływ na nasze ciało i umysł, wykorzystywane są już od czasów starożytnych. Dobroczynne działanie mieszanek zapachowych a także olejków eterycznych jest cenione od dawna przez dużą ilość osób ceniących naturę i jej dary.

Aromaterapia"/

Olejki eteryczne to bardzo stężone wyciągi z różnych roślin, niebywale cenne dzięki swoim aromatom oraz szerokiemu zastosowaniu w kurowaniu rozmaitego rodzaju schorzeń. Aromaterapia ma własne pochodzenie w czasach starożytności, korzystali z niej już Egipcjanie. Olejki eteryczne zdołamy wykorzystywać w różnorodny sposób przez podgrzanie czy też rozpylanie, przygotowując masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych, paląc zapachowe świece, dodając do wanny podczas kąpieli, robiąc inhalacje albo okłady. Olejki eteryczne użytkowane są szeroko w produktach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach kosmetycznych.

Powinno się koniecznie rozróżnić olejki eteryczne od mieszanek zapachowych, te drugie to nie są czyste wyciągi i mają zdecydowanie mniejsze zdolności uzdrawiające. W aromaterapii używamy olejki eteryczne pojedynczo, jest ich około trzystu, sprawdzają się również w wielorakich kompozycjach.

Masaż wykonany z pomocą olejków eterycznych jest w stanie realizować przeróżne funkcje: pobudzającą, wzmacniającą czy relaksującą. Olejek do masażu to olej bazowy z dodatkiem wybranego olejku eterycznego, jaki pomoże w pielęgnacji masowanego ciała a także wyciszy umysł. Jak przyszykować tego typu olej? Około 50 ml oleju bazowego wlewamy do miski, dołączamy do niego w przybliżeniu 15-20 kropli olejku eterycznego, a w następnej kolejności mieszamy. Olej należy przechować w czarnej odpowiednio zabezpieczonej buteleczce, a zanim go użyjemy powinno się nim porządnie wstrząsnąć. Przed sesją masażu rozgrzewamy olej w rękach, żeby podnieść jego temperaturę do temperatury ciała.

olejki

Jakie olejki eteryczne możemy użyć do masażu? Użyjmy olejku z drzewa cedrowego, który pobudza a także stymuluje ustrój, a także działa tonizująco oraz odkażająco. Drzewo sandałowe sprawia, że skóra staje się gładka i sprężysta, a dodatkowo uspokaja i relaksuje. Geranium ma działanie przeciwdepresyjne, pozytywnie wpływa na układ krwionośny, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Jaśmin jest afrodyzjakiem, poprawia nastrój i rozluźnia mięśnie. Podsumowując bogactwo natury jest duże, a i tak wymieniliśmy tylko parę z dobroczynnych olejków eterycznych.