Budowa domu, czy to może być proste?

Jeśli decydujemy się na budowę domu musimy wiedzieć bardzo wiele rzeczy. W pierwszej kolejności musimy mieć przygotowany plan naszego domu, z odpowiednimi pozwoleniami z gminy, czy też starostwa. Koszt samego projektu w biurze architektury nie powinien przekroczyć dziesięciu tysięcy złotych. Jeśli już złożymy projekt do starostwa musimy czekać na zgodę. Warto w między czasie wykonać inne prace. Np pociągnąć linię z wodą, wykopać studnię głębinową czy też ważne będzie wzmocnienie gruntu.

Na co zwrócić uwagę?

Bardzo wiele osób pomija bardzo ważny aspekt. A mianowicie odwodnienie naszego domu – warto jest wykopać ziemię do połowy fundamentów i zamontować tam drenaż. Wiele osób decyduje się także na worki ze żwirem, który bardzo dobrze przepuszcza wodę, dzięki czemu nasz drenaż będzie drożny.

Otrzymałem pozwolenie, co dalej? Wzmacnianie gruntów

Teraz jeśli wszystkie zgody są poprawne, nie pozostało nic innego jak zacząć budowę, w pierw ławy, później bloczki szalunkowe i beton. Jeśli chodzi o beton pamiętajmy aby wykonać wzmacnianie gruntów, odpowiednie wzmocnienie podłoża jest konieczne ponieważ samochody z towarem będą miały kłopoty z dojechaniem na nasz plac budowy. A przecież nie chcemy aby zostały w błocie. Kolejnym etapem jest pierwsza płyta, zalewamy ją, często nie zbroimy, zamieszczona jest bowiem bezpośrednio na gruncie. Następnym etapem będzie murowanie ścian, rozmierzenie okien, i zakończenie ścian na odpowiedniej wysokości. Następnie kolejny płyta, tutaj wyjdzie nam już troszkę więcej pracy. Należy ją bowiem szalować, później zbroić i na samym końcu zalać betonem. Pamiętajmy że płyty musimy polewać wodą, dzieje się tak ponieważ beton bardzo szybko pochłania wodę. A swoją pełną twardość osiąga dopiero po 28 dniach. Pamiętajmy aby stemple które są pod płytą była odpowiednią ilość czasu.
wzmocnienie podłoża
Co na koniec.
Budowa domu to nie łatwe, końcowymi etapami jest:
– prąd w domu i na zewnątrz
– hydraulika
– tynki, maszynowe lub tradycyjne
– podłogi
– drzwi do domu
– ocieplanie domu
– puc na ściany
– podbitka

Jak widać dom to bardzo dużo pracy.