Całoroczny wypoczynek na balkonach i tarasach

Balkony, tarasy i oranżerie to ozdoba naszych domów i mieszkań.

ogród wertykalny w mieszkaniu

Nowy ogród wertykalny w mieszkaniu

Aranżacja tych przestrzeni to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Dobranie mebli, roślin i dodatków, ustawienie ich na dość ograniczonej przestrzeni to nie lada wyczyn. Część osób dokonuje zabudowy balkonów i tarasów oraz oranżerii, tworząc z miejsc tych niemal dodatkowy pokój. Dzięki temu rozszerza się możliwość korzystania z kilku dodatkowych metrów.

Różne opcje

Aby przestrzeń ta była funkcjonalna, wykonuje się rozmaite zadaszenia balkonów i tarasów oraz oranżerii. Dachy i ściany z roślin zazwyczaj wykonuje się z materiałów szklanych i plastikowych, które pozwalają na zachowanie charakteru miejsca. Mieszkańcy bloków często decydują się na częściowe dachy, nierzadko plastikowe, których głównym zadaniem jest ochrona przed słońcem i lekkim deszczem. Takie zadaszenie sprawdzi się latem, ale zimą nierzadko wymaga demontażu. W przypadku oranżerii czy tarasów, konstrukcja musi być znacznie mocniejsza.

Dobry grunt

Wymaga profesjonalnego stelażu, który utrzyma nie tylko dach, ale także na przykład zalegający na nim śnieg. Rozmaite zadaszenia i zabudowa tarasów oraz balkonów wymaga konsultacji u specjalistów, którzy będą w stanie wyliczyć odporność materiałów i wyznaczyć niezbędne punkty podparcia. Koszty takich realizacji są dość wysokie, ale taki dach będzie służył przez długie lata. W trakcie użytkowania nie wolno jednak zapominać o pracach konserwatorskich, a także, co bardzo ważne, o odciążaniu dachu w czasie srogich zim oraz jesienią. Warto także pomysleć o ogrodzie wertykalnym w mieszkaniu i zrobić sztuczne ściany z roślin – dzięki temu wnętrze nabierze charakteru.
ściany z roślin

Dobry widok

Zbutwiałe, wilgotne liście oraz ciężki śnieg mogą doprowadzić do zniszczenia konstrukcji lub pęknięć elementów szklanych. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla domowników. Aby zatem cieszyć się przez długi czas pięknym zadaszonym balkonem, oranżerią i tarasem, warto postawić na fachową pomoc i materiały dobrej jakości albo zdecydować się na ogród wertykalny w mieszkaniu i podziwiać ściany z roślin z salonu.