Deficyt architektów na rynku pracy

Wykończenie wnętrz Kraków„, „projektowanie wnętrz Kraków„, „kompleksowe wykończenia wnętrz Kraków” – takie nagłówki coraz trudniej niestety odnaleźć na działach ogłoszeń z zakresu budownictwa, nieruchomości oraz architektury. Dlaczego? Nastały bowiem niedobre czasy dla przemysłu architektonicznego.

Objawiają się one przede wszystkim spadkiem zainteresowania tymi kierunkami studiów. Eksperci są bardzo zaskoczeni tą tendencją. „Architekt, dekorator wnętrz, czy nawet wyspecjalizowany pracownik zajmujący się tak zwaną wykończeniówką to przecież jedne z najlepiej płatnych aktualnie zawodów na krajowym rynku” – mówi dr. Stefan Rossi, unosząc ramiona ze zdziwienia. Jest on architektem z 25-letnim stażem, a także wykładowcą na Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Po chwili kontynuuje: „jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Z drugiej jednak strony, sam jestem ojcem dwójki studentów i doskonale pamiętam, pod jak ogromną presją dokonywali oni wyboru kierunku kształcenia. Wszystkie młode osoby namawiało się wtedy, wręcz naciskało się na nie, by wybierały studia ekonomiczne i informatyczne, gdyż będą po nich w stanie osiągnąć najwyższe zarobki. Sytuacja była wręcz absurdalna, gdyż po trzech latach korepetycji bardzo przeciętni matematycy faktycznie się na takie studia dostawali, udawało się im je nawet skończyć i posiadali ten dyplom ekonomisty czy informatyka. Inną sprawą jest jednak to, co tacy absolwenci mają w rzeczywistości w głowie i czy mają jakiekolwiek pojęcie o tym zawodzie, czy zdecydowali się na niego tylko i wyłącznie ze względu na obiecujące zarobki”.
wykończenia wnętrz
Nasz rodzimy rynek jest więc wręcz przesycony wszelkiego rodzaju bankierami, informatykami, ekonomistami, którzy ukończyli (nierzadko z problemami) wymienione kierunki studiów pod naciskami rodziców lub licząc na to, iż osiągną dzięki temu bogactwo. Jest to ogromny problem, zwłaszcza że jego konsekwencją jest brak humanistów lub – przykładowo – wspomnianych właśnie architektów na przesyconym wątpliwej jakości ekonomistami i informatykami rynku pracy.

http://ddprojekt.pl/pl/oferta/projekty.html