Zabójstwo i przygotowanie do niego to przestępstwo, a osoby, które się tego dopuszczają to zbrodniarze. Bez względu na pochodzenie czy status materialny ktoś, kto dopuszcza się zabójstwa i przemocy powinien być ukarany.
Czym jest zabójstwo?
Przede wszystkim możemy uznać, że zabójstwo jest przestępstwem i kwalifikuje się pod osąd sądu karnego. Zgodnie z art. 145 Kodeksu karnego:
“Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”
By w pełni ocenić ten czyn, trzeba jednak ocenić jego umyślność i nieumyślność, a także wiek sprawcy. Istotną kwestią jest skutek działania- usiłowanie udolne lub nieudolne.
Zabójstwo, a nieumyślne spowodowanie śmierci
Kiedy pomyślimy o zwrocie – zabójstwo definicja – musimy pamiętać, że jest to zawsze czyn umyślny. Zabójca działa zawsze celowo. Możemy podzielić zabójstwo ze względu na zamiry- zamiar bezpośredni- kiedy zabójca działa z myślą pozbawienia innej osoby życia- oraz ewentualnym- gdy godzi się na śmierć osoby przy popełnianiu innego czynu.
Prawo dopuszcza by pojęcie nieumyślności towarzyszyło śmierci innej osoby, a osoba która nieumyślnie powoduje śmierć człowieka zgodnie z art. 155 Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Usiłowanie zabójstwa
Usiłowanie zabójstwa przejawia się zamiarem i zachowaniem zmierzającym do popełnienia czynu zabronionego, jednak brakiem jego dokonania.
Rozróżnia się kilka rodzajów usiłowania:
– usiłowanie ukończone następuje, kiedy sprawca uczynił wszystko, co zamierzał, lecz nie zdołał dokonać czynu;
– usiłowanie nieukończone występuje, gdy sprawca nie zdołał wykonać wszystkiego, co zamierzał;
– usiłowanie kwalifikowane, które ma miejsce gdy sprawca chcąc dokonać zabójstwa popełnił inny czyn zabroniony;
– usiłowanie udolne – następujące, gdy sprawca w zamiarze popełnienia czynu zabrononego bezpośrednio zmierza do dokonanie, które jednak nie następuje;
– usiłowanie nieudolne – jego dokonanie jest niemożliwe, jednak sprawca o tym nie wie.
Karanie
Kara zasądzona przez sąd zależna jest również od wieku oskarżonego. Polskie prawo określa, że podmiotem przestępstwa może być jedynie osoba fizyczna, która ukończyła 17 rok życia. W pewnych, specjalnych okolicznościach wiek może wynosić 15 lat. Mowa wtedy o tzw. nieletnich przestępcach.
Przy wyroku duże znaczenia ma ocena dokonanego czynu. Do oceny czynu brane są pod uwagę przede wszystkim: motywacja i pobudki sprawcy, jego stosunki z ofiarą oraz jego tryb życia.
Kara wymierzona przez sąd może również wiązać się z tym czy zabójstwo popełnione przez oskarżonego było typem uprzywilejowanym- wtedy kara pozbawienia wolności jest krótsza, czy jest to typ kwalifikowany- który ma wysoką kwalifikację karną.
Na okres zasądzony pozbawienia wolności ma więc wpływ wiele czynników.