Krzyż, krzyżyk, czy koronka?

Krzyż, krzyżyk, czy koronka?

 

krzyż dewocjonalia

Rozejrzyj się!

W krajobrazie miast niejednokrotnie pojawiają się obiekty handlowe przypominające nieco kościoły. Spoglądając w ich okna dostrzegamy obrazki z twarzami świętych, w tle widzimy ułożone w szeregu na regale Biblie, a na wieszaku rozwieszone szaty liturgiczne. Nie brakuje tam również naczyń liturgicznych, klęczników, świec, krzyży, krzyżyków, różańców, koronek oraz kart na różne wydarzenia związane z naszym religijnym życiem. Skoro tak wyposażony obiekt nie jest kościołem, to prawdopodobnie jest to hurtownia dewocjonaliów lub sklep oferujący dewocjonalia.

 

Miejsce idealne dla księży

Sklepy i hurtownie z dewocjonaliami bardzo często odwiedzane są przez duchownych, gdyż mogą tam nabyć różne niezbędne rzeczy związane z życiem liturgicznych. W sklepach z dewocjonaliami duchowni mogą zakupić koszule, koloratki, ornaty, alby, sutanny, stuły, klęczniki, naczynia liturgiczne, przenośne zestawy komunijne, mszały, modlitewniki, świece ołtarzowe, paschały, wina mszalne, hostie, kadzidła i wiele innych niezbędnych rzeczy. Dla osób świeckich sklepy z dewocjonaliami, to przede wszystkim miejsca, gdzie można kupić karty z życzeniami na uroczystości kościelne, jak śluby, chrzty, czy Pierwsze Komunie Święte. Dodatkowo bardzo często odwiedzający sięgają po krzyże, krzyżyki, różańce, koronki oraz literaturę religijną.

figurka aniołek dewocjonalia

Prezenty na każdą okazję

W okresie Adwentu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia w ofercie sklepów z dewocjonaliami bardzo często pojawiają się opłatki wigilijne. Wiele osób, które przychodzą po opłatki bardzo często opuszcza sklep z czymś więcej. Niektórzy kupują różnego rodzaju stajenki, inni z kolei jakieś dodatki do świątecznych prezentów w postaci różańca, książki religijnej, krzyżyka lub zdobionego krzyża. patrząc na życie religijne Polaków należy stwierdzić, że sklepy z dewocjonaliami są niezwykle potrzebne, gdyż pozwalają na zakup przedmiotów związanych z wyznawaną wiarą. Przedmiotów, które nie tylko służą ozdobie, ale również mają na celu skłonienie człowieka do refleksji. Czytając żywoty świętych, czy też spoglądając na krucyfiks człowiek w swoim zamyśleniu może zostać skłoniony do analizy swojego życia i dostrzeżenia konieczności jego zmiany.