Letnie szaleństwa z prawem karnym w tle

W najgorętszych miesiącach, gdy lato w pełni i wielu ludzi doczekało się upragnionego urlopu, warto pozwolić sobie na odprężenie i odrobinę szaleństwa. Mogą znaleźć się tacy, dla których wymarzoną formą relaksu będzie pływanie nago w jeziorze, czy też opalanie się topless. Czy jednak w Polsce jest to czynność dozwolona?

 

Pływanie nago w jeziorze - jest dozwolone?

Krótka i skomplikowana odpowiedź

Pływanie nago w jeziorze, jak i opalanie się topless nie jest jednoznacznie zabronione w polskim prawie karnym. Nie oznacza to jednak, że na tym koniec i takie zachowania zawsze będą w porządku wobec litery prawa. Pole do dyskusji tak naprawdę pozostaje szerokie, ponieważ poprzez przebywanie nago w miejscach publicznych, gdzie przebywać mogą inni członkowie społeczeństwa, można mieć kłopoty dzięki 140. artykułowi z Kodeksu Wykroczeń. Brzmi on następująco:
Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
Art. 140. KW

Trochę z definicji

Powyższy zapis brzmi odrobinę zagadkowo. Czym wobec tego byłby nieobyczajny wybryk? Czy zalicza się do niego pływanie nago w jeziorze? W ujęciu prawnym, jest to zachowanie, którego w określonych okolicznościach miejsca i czasu, według ogólnoprzyjętych norm społecznych, nie należałoby się spodziewać. Jego wystąpienie natomiast powoduje pojawienie się negatywnych ocen ze strony społeczeństwa, a także reakcje oburzenia. Innymi słowy, jest to wykroczenie przeciwko obyczajności.

 

Liczy się kontekst

Z tego wynika, że aby wejść w konflikt z artykułem 140. Kodeksu Wykroczeń nasze zachowanie, w tym przypadku pływanie nago w jeziorze, w danej sytuacji musi wywołać poczucie zgorszenia i oburzenie u otoczenia. W konsekwencji, zagniewana naszym postępowaniem osoba, może wezwać policję. Nie znaczy to, że sprawa musi zakończyć się mandatem, ponieważ wiele zależy również od konkretnego policjanta, który przyjmie zgłoszenie.
Tak więc każdy taki przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ wiele zależy od wrażliwości i granic tolerancji osób, które w określonym momencie znajdują się obok nas.

 

Co grozi za pływanie nago w jeziorze?

Co z nudystami?

Przy okazji rozpatrywania tej sprawy, warto zadać pytanie co w takim razie z plażami dla nudystów? I tutaj sprawa nie jest jasno uregulowana prawnie. Nie istnieje żaden zapis, który określałby ich status. Nie znajdziemy również nigdzie spisanych zasad zakładania plaż dla nudystów. Społeczeństwo samo było w stanie określić ramy takich zachowań.
Podobnie będzie w sytuacji, gdy postanowimy nago zażyć kąpieli w jeziorze- to społeczeństwo będzie probierzem tego, czy nasze zachowanie w danej sytuacji jest odpowiednie, czy nie.