Nielegalna adopcja – co za nią grozi?

Co grozi za nielegalną adopcję

W dzisiejszych czasach nielegalna adopcja jest  jest zawarta w kodeksie cywilnym w którym według prawa może być aż do 5 lat pozbawieniem wolności. Obecnie według badań Unicef jest sprzedawanych około 1,2 mln dzieci które są sprzedawane  głównie w Afryce jak i na bliskim Wschodzie. Niestety również w Polsce coraz bardziej popularna  staje się nielegalna adopcja.

Dziecko przez internet

W XXI w. tak naprawdę dziecko można kupić za pomocą internetu. Głównie są to pary które nie mogą mieć dzieci jak i nie mogą dostać praw do zaadoptowania dziecka. Występują również kobiety które dla pieniędzy sprzedadzą swoje dziecko rodzicom którzy nie mogą mieć dzieci. Często rodzice muszą płacić za ginekologów, za wszystkie badania jak i za dziecko.

Co grozi za nielegalną adopcję

Warto dodać że aby dostać zdrowe i zadbane dziecko od kobiety która chce je oddać, głównie za bardzo duże pieniądze od młodych rodziców. Dochodzi również w szpitalu do zrzeczenia się dziecka na prośbę matek. Zaraz po urodzeniu kobieta ma prawo zostawić dziecko w szpitalu i zrzec się praw. Natomiast młoda matka ma czas do  6 tygodni na wycofanie się z decyzji ponieważ według badań ponad 50% matek zmienia zdanie. Procesy adopcyjne trwają zwykle do roku według prawa, natomiast kobieta która chce sprzedać dziecko zaraz po porodzie obcym ludziom może trwać nawet do kilku tygodni.

Najnowsze przepisy

Konsekwencją adopcji jest ogromne zagrożenie bezpieczeństwa dzieci jak i dowód że w Polsce istnieje szara strefa adopcji nielegalnej przez która prędzej czy później rodzice ponoszą karę sądową.  W art. 211a kk jest to przepis który stanowi że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zajmuje się adopcją poza przepisom ustawy kara wynosi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast w tym artykule nie chodzi tylko o samą adopcje lecz chodzi tutaj też o przekazywanie informacji o dzieciach jak i rodzinach którzy chcą się pozbyć dziecka jak i je adoptować. Występują dwa rodzaje nielegalnej adopcji pierwsza sytuacja jest wtedy gdy chce adoptować dziecko i przed sądem zataja fakt że chce to dziecko tylko do osiągnięcia korzyści jak i majątkowej. Kolejnym elementem  jest jak rodzice próbują osiągnąć adopcje przez inne organy.

Co grozi za nielegalną adopcję

Nowe przepisy chcą powstrzymać przeprowadzenie nielegalnych adopcji. Ministerstwo sprawiedliwości informuje że rocznie może dochodzić aż do 2 tysięcy handlu dzieci jak nielegalnych adopcji.  Warto zaznaczyć że kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat jest lekką grzywną, sąd może zawsze podwyższyć karę nawet do 15 lat wraz z karą grzywny w zależności od okoliczności.