Odnawianie felg

Czyszczenie oraz malowanie felg stalowych – na rynku pojawiła się ogromna liczba serwisów samochodowych zajmujących się również tego typu usługami. Pamiętajmy jednak, że odnawianie felg równie dobrze możemy przeprowadzić samodzielnie, we własnym garażu – znacznie niższym kosztem i z równie dobrymi efektami.

Na ostateczny obraz składają się szczegóły. Nie inaczej jest w przypadku samochodu. Gdzieniegdzie łuszczy się farba, karoseria poprzetykana jest rysami, widzimy też pierwsze ogniska rdzy? Do odnawiania felg pojazdu należy podejść kompleksowo, nie można zapomnieć o żadnym z elementów. Pewnym zabiegom odmładzającym dobrze jest poddać także felgi –zniszczone felgi mogłyby nam przypominać, że pojazd lata świetności ma już za sobą. Malowanie felg pozwoli przywrócić im pierwotny blask. I to niewielkim kosztem!

Odnowa felg poprawi ogólny wygląd auta

Zanim przystąpimy do odnawiania felg stalowych powinniśmy przygotować miejsce przeznaczone do przeprowadzenia prac. Należy odkurzyć, zamieść podłogę – dzięki temu zyskamy pewność, że żadne drobinki piasku czy zabrudzenia nie przykleją się do świeżej warstwy farby. Następnie na posadzce rozkładamy folię lakierniczą, a na niej kładziemy wymontowane, umyte już koła. Renowację felg zaczynamy od ich odtłuszczenia, np. za pomocą czyściwa technicznego. Odtłuszczacz nakładamy na całą powierzchnię felgi (nie etylko na powierzchnię renowacji), a następnie usuwamy go za pomocą czystej, suchej szmatki.

Odnawianie felg: czyszczenie i szlifowanie

Kolejnym etapem jest dokładne zabezpieczenie ogumienia. W tym celu oklejamy felgę dookoła taśmą malarską, a koła opony zabezpieczamy papierem lub folią (o ile, oczywiście, odnawianie felg przeprowadzamy bez zdejmowania opony, co jednak w warunkach domowych jest najwygodniejsze). Teraz pora na naprawę płytkich rysek oraz miejsc, w których poprzednia powłoka nie trzyma się już zbyt dobrze. Szlifujemy je za pomocą klocka szlifierskiego i/lub papieru ściernego, najpierw grubo-, a następnie drobnoziarnistego. Całość matowimy zaś papierem drobnoziarnistym, aby zwiększyć przyczepność nowej powłoki, a na koniec ponownie odtłuszczamy i czyścimy suchą ściereczką.

Jeśli odnawianie felg przeprowadzamy samodzielnie, powinniśmy z uwagą wybrać odpowiedni preparat. Farba do felg musi spełniać szereg wymagań, co wynika ze specyficznego zastosowania. Szukamy produktu tworzącego powłoki odporne na kontakt z wodą, uderzenia, działanie soli oraz olejów napędowych i benzyn.