Piece na pelet

Piece na pelet to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tys. zł. Jaki wybrać kocioł na pellety i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak wygląda jego obsługa? Opinie i ceny: kotły na pellety ranking 2018.
piece na pelet
Pelety to paliwo, którego mimo całej masy zalet, wciąż nie potrafimy docenić. Nowoczesne piece na pelet gwarantują ekologiczne ogrzewanie domu, a samo paliwo jest znacznie wygodniejsze w użyciu od węgla. Dowiedz się więcej o ogrzewaniu domu pelletami i urządzeniach, jakie do tego służą. W większości piece na pelet to urządzenia jednofunkcyjne – zasilają tylko instalację grzewczą. By mogły przygotowywać wodę do mycia, trzeba do nich dokupić zasobnik c.w.u. Rzadkością są kotły z wbudowanym zasobnikiem.

Dla kogo piece na pelet?

Montaż pieca na pelet powinny wziąć pod uwagę osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego i ze względu na koszty chcą ogrzewać domu paliwami stałymi. Jednak szukają innego rozwiązania niż wybór węgla kamiennego. Uzyskanie niskich wskaźników emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wysokiej efektywności energetycznej jest nieco łatwiejsze w przypadku spalania pelletów niż węgla. Wiele kotłów na pellety spełnia wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 i coraz więcej otrzymuje europejski certyfikat Ecodesign. Ponadto piece na pelet to rozwiązanie dla osób, które mają możliwość na wygospodarowanie w domu pomieszczenia na kotłownię, minimum 2 x 3 m. Większość pieców na pellet jest fabrycznie wyposażonych w zasobnik paliwa, w którym mieści się jego zapas na 3-4dni. Jeśli to dla kogoś za mało, może dokupić większy – niektórzy producenci dają możliwość takiego wyboru przy zamawianiu pieca na pellet, w innych przypadkach możliwe jest zastosowanie dodatkowego zasobnika. Gdy w kotłowni nie ma miejsca na duży zasobnik, problem rozwiązuje wykorzystanie podajnika pneumatycznego transportującego pelety na znaczną odległość. Piec na pellety to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą się zajmować rozpalaniem i dokładaniem drewna. Jednorazowy zasyp paliwa umożliwia działanie pieca przez kilkanaście godzin, a nad procesem spalania czuwa elektronika.