Srebrna czy też złota moneta jako prezent na chrzest?

Monety kolekcjonerskie to monety wykonane z metali szlachetnych (szczególnie złota oraz srebra), jakie wytwarza się w większości wypadków dla upamiętnienia wybitnych osób bądź znaczących wydarzeń. Obok posiadania wyznaczonego nominału, na ich koszt ma wpływ zasadniczo skład kruszcu i czasem trendy rynkowe (tzw. wartość kolekcjonerska).

monety złote

W zależności od eminującej instytucji, monety takie mogą mieć status de jure – inaczej być pełnowartościowym środkiem płatniczym bądź istnieć jako przedmiot medalierski (kwalifikuje się w tym miejscu nade wszystko emisje prywatne, niepołączone z żadnym bankiem, do których dana instytucja ma prawo). Żadne z nich nie będą monetami sensu stricto, albowiem nie znajdują zastosowania praktycznego jako środek płatniczy.

Monety kolekcjonerskie czasami wytwarzane są w wymiarach niestandardowych a także z różnego typu dodatkami. Przykładowo mogą mieć postać klipu w kształcie prostokąta z wprawionym bursztynem lub cyrkonią. Poddaje się je niekiedy też procesowi platerowania szlachetnym metalem oraz oksydowaniu. Monety tego rodzaju bije się w małych nakładach (maksymalnie do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy). Nie wstępują do obiegu pieniężnego, w takim razie te najbardziej cenne będą w idealnym stanie, bez zauważalnych zniszczeń i szram.

monety nbp

Monety kolekcjonerskie bite są głównie stemplem lustrzanym, a chowa się je w plastikowe kapsułki. Monety złote ponadto składa się w specjalnie do tego celu wykonanym etui. Do każdej monety dołączany jest certyfikat. Monety utworzone ze srebra schowane są tymczasem w blistry.

Z uwagi na cenę surowców i szlachetność, monety kolekcjonerskie mają dużo większą wartość emisyjną aniżeli widniejący na nich nominał. Monety pięciozłotowe wymieniane są jednak po cenie znamionowej. Od roku 2014 monety NBP emituje z nominałem 5 zł, które posiadają te same parametry co bilon będący w obiegu. Seria monety o tytule „Odkryj Polskę” oraz przewiduje dwie emisje na rok.