System lekarski

Jak działa system lekarski w Polsce?

Wszyscy płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, a gdy przychodzi co do czego i potrzebujemy iść do lekarza, kolejki nie mają końca. Trzeba czekać bardzo długo, aby dostać się do specjalisty. To nie musi być nawet dobry lekarz. Na portalach internetowych może mieć najgorsze oceny, a i tak terminy będą kilkuletnie, bo przyjmuje na NFZ. Stwarza to wiele problemów zwłaszcza, że nie wiadomo, kiedy coś złego się przytrafi. Nie można rezerwować sobie terminów do specjalistów z kilkuletnim wyprzedzeniem w razie jakby coś miało się stać. Nikt nie wypisze nam skierowania w takim przypadku. Oczywiście potrzebujemy skierowania.

USG kolana – nie taka prosta rzecz

W nagłych wypadkach musimy najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Wyobraźmy sobie, że boli nas kolano. Idziemy do lekarza pierwszego kontaktu. On daje nam skierowanie do ortopedy. Cudem udaje nam się do niego dostać szybko. Najczęściej po znajomości, bo wszystko się na tym opiera w służbie zdrowia. Lekarz specjalista daje skierowanie na usg. Jeśli chodzi o usg kolana Kraków ma najdłuższe terminy w całej Polsce. Trzeba więc pojechać do innego miasta, aby załatwić to szybciej lub iść prywatnie. Mija się to z celem, bo nie po to płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, aby potem płacić za lekarzy.

Czas oczekiwana na pomocusg kolana

Czekamy w takim razie na swoją kolej. Kiedy wykonamy już zdjęcie musimy z powrotem pójść do ortopedy, do którego terminy znów są bardzo długie nawet w przypadku wizyt kontrolnych. Kiedy do niego wracamy nasze kolano już kilka miesięcy boli. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna. Może wpłynąć negatywnie na stan zdrowia. Długi czas oczekiwania w przypadku chorób powinien być niedopuszczalny. Każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść pacjenta. Lekarze nie zwracają na to jednak uwagi. Narzekają, że mało zarabiają, ale jak dobrze zarabiać w tak niedoskonałym systemie?