Wieczna pamięć

W naszej kulturze pamięć o osobach zmarłych jest pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

urna z kryształem

Także procedury pogrzebów mają swoją od wielu pokoleń pielęgnowaną tradycje.

Jednak czasem kultywowane tradycje są przekształcane lub modyfikowane w zależności od czasów, w których są stosowane. Tradycja często przegrywa z nowszą technologią i światem idącym cały czas do przodu.
Rozwija się również branża świadczeń pogrzebowych. Mało która rodzina podejmuje decyzje o pochowaniu swojego bliskiego krewnego w zwykłym grobie z drewnianym krzyżem wbitym w piach, a na nim zwykła tabliczka imienna. Obecnie ludzie chcą zachować pamięć o najbliższych jak najdłużej dlatego stawiają piękne pomniki, na których napisy są często pozłacane. Coraz częściej spotkać można tzn. kryształ pamięci. W dawnych czasach taka technologia była nie do pomyślenia, a teraz jest to możliwe. Korzystając z nanostrukturowego szkła, naukowcy opracowali proces zapisywania i odczytywania pięciowymiarowych danych przy pomocy lasera. W praktyce oznacza to, że taki kryształ byłby odporny na bardzo wysokie temperatury, a trwałość zapisanych tam danych byłaby niemal wieczna. Jest to pewien rodzaj zachowania pamięci na wieki.

 

Coraz częściej ludzie przed śmiercią podejmują decyzje o skremowaniu.

Dzieje się tak z różnych przyczyn. Firmy, które świadczą usługi pogrzebowe mają coraz liczniejszą ofertę różnego rodzaju uren. Urna może być wybranego kształtu i rozmiaru, koloru i mieć wybrane ozdoby oraz napis, który jest na niej wyryty. Zdarzają się również zamówienia aby była specjalnie przygotowana urna z kryształem czy krzyże nagrobne. Oczywiście wszystko zależy jakim funduszem rodzina dysponuje.
Z biegiem czasu i technologii powstaną jakieś nowatorskie udogodnienia, które ludzie zaczną praktykować i stanie się to czymś powszechnym. Jednak mamy piękną tradycję i powinniśmy ją pielęgnować.