Zakładamy własny ogód

W dzisiejszych czasach towary na pólkach sklepowych przesycone są wszechobecną chemią. Konsumenci przestają mieć zaufanie nawet do stoisk z warzywami i owocami, choć część z nich promowana jest jako „eko”. Rozwiązaniem jest zakup warzy, owoców i jaj bezpośrednio od rolników – omijamy wtedy kosztownych pośredników, płacimy mniej i widzimy, jak w rzeczywistości wygląda wytwarzanie danego produktu.
Jeśli posiadasz kawałek działki możesz też sam zająć się uprawą warzyw i owoców. Pomidory potrafią być kapryśne, najlepiej uprawiać je w szklarniach. Łatwiejsze w obsłudze są ogórki i cukinie, które do szczęścia potrzebują przede wszystkim dużo wody.
	jagoda kamczacka sadzonki

Jeśli nie dysponujesz nadmiarem czasu daruj sobie uprawę truskawek, bo ich pielenie potrafi być czasochłonne. Łatwiejsza w obsłudze jest malina, borówka i jagoda kamczacka Sadzonki tych krzewów kupisz w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli Twój ogród ma sporą powierzchnię radzimy także zainwestować w zakup sadzonek jabłoni, śliwy, gruszki, wiśni i czereśni – nie wymagają zbyt wiele wysiłku, jednak na prawdziwe, obfite plony będziesz musiał poczekać nawet kilka lat.

Własnoręcznie wyhodowane warzywa i owoce nie będą raczej tak okazałe, jak ich odpowiedniki na sklepowych pólkach. Ogórki będą krzywe, a jabłka małe i nieforemne, jednak ich smak i wartości odżywcze z pewnością wynagrodzą ich mizerny wygląd.

Zakładając własny ogród należy pamiętać, że w przypadku większości warzyw i owoców o ich smaku, rozmiarze i wartościach decyduje przede wszystkim ich odmiana. Niektóre z owoców mają tyle odmian, że łatwo się pogubić – wśród nich króluje borówka i jagoda kamczacka Sadzonki, a właściwe ich odmiany należy dobrać do własnych preferencji smakowych, ale też do rodzaju gleby i wielkości nasłonecznienia. Owoce jagodowe wymagają zwykle dużego nawodnienia i kwaśnej gleby, jednak są odmiany, które mają nieco mniejsze wymagania.
Kupując sadzonki warto też zwrócić uwagę na ich mrozoodporność – niektóre z nich mogą wymagać dodatkowego okrycia przed sezonem zimowym.