Czy warto zrobić badanie EMG?
Skrót EMG pochodzi od słowa elektromiografia, czyli badania polegającego na ocenie przewodnictwa nerwowego w mięśniach. Są dwa sposoby wykonywania tego badania. Można Może być przeprowadzone poprzez elektrody emg lub przez wkuwanie igieł w konkretne mięśnie. Dzięki tym metodom możemy ocenić ich funkcjonowanie i zdiagnozować choroby o podłożu neurologicznym.
Jak wygląda badanie?
Badanie EMG umożliwia zlokalizowanie patologii w organizmie oraz określenie ich charakteru. Jest ono często wykonywane przy okazji neuropatii kończyn dolnych, jak i górnych. Jeśli występują podejrzenia neuropatii cukrzycowej, czyli powikłania cukrzycy, które powoduje upośledzenie pracy układu nerwowego, wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego kończyn dolnych. Elektrody emg mogą dokładnie ocenić przewodzenie nerwów oraz dokonać pomiaru aktywność mięśni. Są one też w stanie ocenić balans mięśniowy oraz poszczególne jednostki mięśniowe.
Diagnostyka
Drugi sposób przeprowadzenia badania polega na użyciu cienkiej, jednorazowej elektrody emg igłowej, którą po przekłuciu skóry wprowadza się do badanego mięśnia. W trakcie badania na monitorze wyświetlane są aktywności elektryczne odbierane przez elektrody emg. Następnie, wyniki są analizowane przez specjalistę. Okazuje się, że te metody badawcze są przydatne w diagnozowaniu wielu chorób. Możemy się dzięki nim dowiedzieć o uszkodzeniach pojedynczych nerwów obwodowych, uszkodzeniach korzeni nerwowych i splotów, chorobach neuronu ruchowego lub mięśni np. miopatia, dystrofia miotoniczna, zapalenie wielomięśniowe. Warto zdecydować się na to badanie, ponieważ może oszczędzić nam w przyszłości problemów zdrowotnych, a nawet uratować życie.
Więcej na https://polems.pl/Elektrody.html