2 mins read

Kto najbardziej narażony jest na zachorowanie na cukrzycę?

Cukrzyca jest przewlekłym stanem chorobowym występującym z niewłaściwego działania czy też wytwarzania insuliny poprzez trzustkę. Niezależnie od zakłóceń metabolizmu cukrów zachodzą także anomalie w odmianie białek bądź tłuszczów.

Mimo że z każdym rokiem przybywa ludzi cierpiących na cukrzycę, nie można bezdyskusyjnie stwierdzić, co jest źródłową przyczyną jej występowania. Bez wątpienia sporą rolę odgrywają geny oraz czynniki środowiskowe, a także odżywianie.

cukrzyca typu 1

Obecnych jest kilka gatunków cukrzycy, ale w najwyższym stopniu znana jest cukrzyca typu 1, czyli tak zwana cukrzyca pierwotna. Przez długi czas zastępczo wykorzystywano również nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, natomiast większa część zachorowań występuje dopiero w 20-30 roku życia. Ludzie, którzy chorują na cukrzycę typu 1 spostrzegają silne pragnienie oraz nagminnie zmuszeni są oddawać mocz. zasadniczo mają także suchą skórę, skłonność do zajadów a dodatkowo nieustająco czują się ociężałe. Cukrzyca typu 1 wymaga błyskawicznego leczenia, jakie polega na serwowaniu odpowiedniej porcji insuliny. Nierzadko kluczowe jest stosowanie dodatkowo właściwiej diety.

cukrzyca

Cukrzyca typu 2 następuje przede wszystkim u ludzi wykorzystujących nieodpowiednią dietę i mało aktywnych fizycznie. Niejednokrotnie jest wynikiem otyłości, w związku z tym zazwyczaj cierpią na nią ludzie o zbyt wysokim BMI. Do swoistych symptomów zalicza się wzmożone pragnienie, intensywne oddawanie moczu, tchnienie o zapachu podobnym do acetonu. Cukrzycę rozróżnia się na podstawie wywiadu z pacjentem i zbadaniu stężenia cukru we krwi. Po postawieniu diagnozy przychodzi czas na leczenie polegające na modyfikacji sposobu żywienia i podawaniu tabletek przeciwcukrowych czy też insuliny pod postacią zastrzyków.

Występuje również inny wariant cukrzycy obecny u kobiet w ciąży. zasadniczo po porodzie ilość glukozy we krwi powraca do normalnego stanu, jednak w okresie ciąży może być groźne zarówno dla kobiety w ciąży, jak i młodego organizmu. Istnieje ryzyko pojawienia się przedwczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego, ponadto nagminnie u pań z cukrzycą ciążową w późniejszych latach pojawia się cukrzyca typu 2. Ten rodzaj cukrzycy niweluje się przede wszystkim sposobem żywienia, a w razie konieczności także insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl