1 min read

Aparat emg

Apart emg, czyli inaczej elektromiograf jest wykorzystywany w neurologii w diagnostyce chorób mięśni i nerwów. Dzięki niemu lekarz prowadzący jest w stanie powiedzieć nam wiele o charakterze czy miejscu występowania zmian. Używany jest do bezpiecznego badania, które wykonywane jest już nawet u dzieci.

emg

Wykorzystanie aparatu emg podczas badania

Do ciała pacjenta podłączane są elektrody, a te z kolei współpracują z aparat emg, który ma za zadanie zarejestrowanie potencjału mięśnia w stanie rozluźnienia, a następnie podczas jego napięcia. Urządzenie cały czas analizuje otrzymane impulsy w celu wykrycia choroby. Następnie otrzymuje się zapis badania, tzw. elektromiogram. Czasami zdarza się, że przesyłane dane są zaburzone przez zmiany wynikające z nieprawidłowości krzepnięcia krwi. Badanie za pomocą aparat emg można przeprowadzić podczas pobytu osoby diagnozowanej w szpitalu lub w warunkach ambulatoryjnych.

Działanie

Aparat emg służy do określania amplitudy wahań wynikających z pracy mięśni osoby badanej. U osoby zdrowej w początkowej fazie skurczu amplituda oscylacji wynosi średnio 100–150 μV, a w wyniku maksymalnego skurczu jest to wartość od 100 μV do nawet 3000 μV. Wszystkie te zależności są ściśle powiązanie z warunkami fizycznymi osoby, takimi jak: jej wiek czy kondycja fizyczna i sprawność mięśniowa, która podlega temu badaniu.

Badanie wykonywane przy użyciu aparat emg pozwala na zdiagnozowanie u pacjenta wielu chorób, np. zapalenia mięśni, dystrofii mięśniowej czy innych pierwotnych chorób mięśniowych.

Dowiedz się więcej na: https://polems.pl/emg.html!