1 min read

Usg dla weterynarii

Jak działa usg?

Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje większość weterynarzy. Pomaga ono zarówno w profilaktyce, jak i w diagnostyce zwierzęcia. Badanie za pomocą usg dla weterynarii jest diagnostycznym badaniem obrazowym, które do wykorzystuje do swojego działania fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1-15 MHz. Fale w usg dla weterynarii wytwarzane i emitowane są w głowicy UD. Tam także są one odbierane. Głowica UD, będąca elementem usg dla weterynarii pozwala na zmianę sygnału z elektrycznego na mechaniczny oraz odwrotnie, czyli z mechanicznego na elektroniczny. Natomiast, aparat jest odpowiedzialny za to, aby przetworzyć te sygnały płynące z głowicy na obraz, który zobaczy weterynarz. 

usg dla weterynarii

Jakie są rodzaje głowic w USG?

Usg dla weterynarii może mieć różne rodzaje. Wynika to z tego, że głowice zbudowane są z kryształów, które znajdują się na powierzchni roboczej. Każda z nich służy dostosowana jest do różnych potrzeb i urazów z jakimi mamy doczynienia. Wśród usg dla weterynarii możemy wyróżnić takie głowice jak: 

  • Głowica liniowa – gwarantuje prostokątne pole widzenia. Stosuje się ją głównie podczas badania układu ruchu zwierzęcia. Rzadko kiedy używa się jej do badania narządów wewnętrznych.
  • Głowica convex – używając jej mamy pole widzenia, które kształtem przypomina wachlarz. Przydatna jest podczas badania wątroby, śledziony, żołądka, jelit, serca czy podczas ciąży zwierzęcia. Można ustawić ją na pokazywanie dużego lub małego promienia krzywizny, w zależności od potrzeby.

Dowiedz się więcej na https://megavet.eu/USG-weterynaryjne-c93