Wazektomia
1 min read

Wazektomia

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabieg wazektomia z powodu chęci pozbycia się płodności, dlatego też można ten zabieg nazwać jedną z metod antykoncepcji. Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który można wykonywać za pomocą dwóch metod — jedna z nich polega na przecięciu nasieniowodów za pomocą skalpela. Cięcie jest wykonywane pod wpływem znieczulenia miejscowego i trwa od 30 do 60 minut. Częściej jednak stosuje się drugą metodę, czyli wazektomia wykonana z wykorzystaniem rozwarstwienia skóry (WBS), która z kolei przeprowadzana jest bez skalpela.

rewazektomia

Legalna, czy nie?

Jedną z głównych wątpliwości, która pojawia się przy procesie decyzyjnym dotyczącym poddania się wazektomii, jest jej legalność. W prawie nie ma dokładnej informacji o tym, że wazektomia jest zabroniona, jednakże w kodeksie karnym można odnaleźć zapis o karze pozbawienia wolności dla osób, które powodują u innej osoby ciężki uszczerbek na zdrowiu (w tym ubezpłodnienie). Natomiast wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, zatem osoba, która podda się zabiegowi, zgodnie z powyższym zapisem nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Odwrócenie zabiegu

W przypadku gdy ktoś zdecyduje się na odwrócenie zabiegu wazektomia, można wykonać rewazektomię, która polega na odtworzeniu ciągłości nasieniowodu. Pacjent po powyższym zabiegu musi być hospitalizowany co najmniej 2 doby. W trakcie zabiegu zostaje nacięta moszna, aby wydobyć nasieniowody, po czym usuwa się zamknięte końcówki i przepłukuje nasieniowody w celu sprawdzenia ich drożności. Na końcu końcówki nasieniowodu są łączone, a po udanym zespoleniu zamyka się otwory operacyjne i zakłada szwy.

Więcej dowiesz się na stronie: https://medichouse.com.pl/wazektomia/ !