Elektrody EEG
1 min read

Elektrody EEG

Elektrody EEG w Elektrogastrografii

Elektrogastrografia to badanie z reguły nie inwazyjne, polegające na zapisie czynności narządów znajdujących się w żołądku. Podczas badania pacjenta podłącza się pod elektrody eeg.

Elektrody Eeg rozmieszcza się w konkretnych miejscach na powierzchni jamy brzusznej. Technika po raz pierwszy została opisana w XX wieku przez Clementa Alvareza. Dopiero rozwój technik komputerowych umożliwił jej rozwój.

Czynność elektrody eeg żołądka składa się z:

  • Potencjału podstawowego, potencjalnie zwanym rozrusznikowym. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie częstotliwości, szybkości oraz kierunku fali perystaltycznej przy braku skurczów mięśni żołądka. Przyjęło się za podstawowe czynności bioelektryczne 3 cykle na minutę. Powstaje w specjalnym rozruszniku żołądka, zlokalizowanego w krzywiźnie większej.
  • Potencjału czynnościowego, który ma za zadanie wywołać odpowiednio długi skurcz żołądka. Potencjały czynnościowe odpowiadające za bodziec pokarmowy i przyjmują postać między trawiennego skurczu składającego się z 4 faz.

elektrody eeg

W jaki sposób rejestrują się elektrody EEG?

Do zapisu czynności elektrody eeg stosowane jest urządzenie nazwane gastrografem, który składa się z rejestratora współpracującego z komputerem. Najprostszy gastrograf posiada 3 elektrody – 2 badające, z których jedna umieszczana jest w połowie odległości między pępkiem i wyrostkiem, druga powyżej. Elektroda trzecia umieszczana jest 10 cm od pierwszej, na tym samych poziomie.

Dowiedz się więcej na https://polems.pl/Elektrody.html!