2 mins read

Metody wspomagające leczenie łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, charakteryzująca się zmianami dermatologicznymi. Oprócz leczenia farmakologicznego, warto wziąć również pod uwagę leczenie wspomagające. Jakie istnieją metody wspomagające leczenie łuszczycy?

Czym się objawia łuszczyca?

Łuszczyca może wystąpić u osoby w każdym wieku — nawet u niemowlęcia. Jednakże zdecydowanie najczęściej spotyka ona osoby, które skończyły już 20 lat. Objawami łuszczycy są różnej wielkości wykwity, widoczne na powierzchni skóry, paznokci czy stawów. Składają się na nie grudki, występujące w różnych rozmiarach. Takich zmian nie należy drapać, ponieważ może skutkować pogorszeniem się stanu skóry.

Metody wspomagające leczenie łuszczycy

Jakie są metody wspomagające leczenie łuszczycy?

Wśród metod, niebędących leczeniem farmakologicznym, wymienia się m.in, utrzymywanie zdrowej diety. Powinna być ona lekka i nie zawierać tłuszczów zwierzęcych. Należy pamiętać, że w diecie nie może zabraknąć ryb, nasion lnu, oliwy z oliwek, różnych orzechów, warzyw oraz owoców. Odpowiednio dobrana stanowi jedną z metody wspomagające leczenie łuszczycy i pozytywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu.

Kolejną metody wspomagające leczenie łuszczycy, o której warto wspomnieć jest naświetlanie zmian skórnych promieniowaniem UVA lub UVB. Taka forma terapii nazywana się fototerapią i może pomóc w zniwelowaniu męczących zmian skórnych, występujących przy łuszczycy.

Nie należy zapominać o psychoterapii, która może być szczególnie ważna w przypadku młodych osób, cierpiących na łuszczycę. Widoczne zmiany skórne mogą znacząco wpływać na samoocenę oraz być powodem odtrącenia przez rówieśników. Nieakceptowanie choroby, a nawet jej wyparcie, utrudni jej skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest dbanie o samopoczucie osoby chorej i powinno być stałą metody wspomagające leczenie łuszczycy. Zobacz więcej na: https://biomarinemedical.pl/