Propolis – naturalny antybiotyk 
2 mins read

Propolis – naturalny antybiotyk 

Pomimo rozwoju technologii człowiek XXI wieku coraz częściej zwraca się w stronę Matki Natury i ponownie uczy się korzystać z jej darów. Wiele substancji, które pozyskujemy z przyrody ma zbawienne działanie lecznicze i stosowane jest w kosmetologii lub medycynie – zarówno tej konwencjonalnej jak i naturalnej. Jednym z cudów natury, jaki w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny, jest propolis, naturalny antybiotyk, który pierwotnie wykorzystywany przez pszczoły jako cement do budowy ula, może być naturalnym antybiotykiem dla człowieka. Jednak na czym dokładnie polega zbawienne działanie kitu pszczelego?

Propolis naturalny antybiotyk – skład i zastosowanie

Propolis naturalny antybiotyk to substancja żywiczna, którą pracowite pszczoły produkują z pyłków drzew liściastych. Charakterystyczna konsystencja propolisu zapewnia ulom solidną konstrukcję, zaś szereg substancji żywicznych, wosków, polifenoli, pyłków kwiatowych oraz mikro i makro elementów sprawia, iż kit pszczeli można wykorzystywać jako naturalny antyseptyk o działaniu grzybobójczym i antybakteryjnym. W skład propolisu wchodzi bowiem ponad 300 substancji chemicznych, które są aktywne biologicznie. Pomaga to w ochronie ula przed wkraczaniem drobnoustrojów do wewnątrz. Ludzie mogą natomiast używać propolisu jako antybiotyku w przypadku problemów skórnych, gojących się ran czy infekcji. Kit pszczeli wykorzystujemy również w stomatologii, a także w walce z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami serca.

Naturalny antybiotyk jakim jest propolis

Propolis naturalny antybiotyk – preparaty i przeciwwskazania 

Naturalny antybiotyk jakim jest propolis może przybierać postać stałą, a także płynną. Warto pamiętać, iż nie rozpuszcza się on w wodzie, jednak można połączyć go z alkoholami i eterami. Dzięki właściwościom fizycznym propolisu, możliwe jest więc zażywanie tej wspaniałej substancji pod wieloma postaciami m.in. w formie tabletek, kropli, maści, aerozoli, czopków czy pudrów. Kit pszczeli jest zatem wygodny w użyciu i może go stosować niemal każdy. Jedynym poważniejszym przeciwwskazaniem dla stosowania propolisu naturalnego antybiotyku są alergie na produkty pszczele. Należy mieć to na uwadze jeśli planujemy w najbliższym czasie włączyć tę substancję do użytkowania jako suplement naszej diety lub kosmetyk.